Jak prát výstroj

Jak udržovat  hokejovou výstroj čistou

Ten kdo nemá týmového kustoda, který se stará o celou výstroj a má k tomu patřičné vybavení určitě ocení tento článek.Vychází ze zkušeností hobby hokejisty, který není zvyklý a nechce si zvykat  na zapocený a zatuchlý odér, který vydává  neošetřená výstroj

Jak se bránit zápachu z výstroje

Zápach lze částečně překrýt speciálními spreji na hokejovou výstroj, nebo deodoranty do hokejových tašek. Částečně je to pravé slovo. Spreje a pevné deodoranty sice na nějakou dobu překryjí zápach, který se dělá ze špatně vysušených částí, ale úplně ho neodstraní. Navíc spotřeba a cena těchto přípravků nejsou adekvátní výsledku. Jako další možnost  k praní případně prodloužení času než je nutné prát je to dobré.

Jak na to?

Mnoho částí hokejové výstroje lze vyprat na nižší stupně a otáčky v pračce. Jsou to nylonové rukavicechrániče loktů, chrániče ramen, hokejové kalhoty - pokud to jde tak bez plastových chráničů. Já sám mám Bauer APX2, pral jsem je tak jak jsou, protože plastové části se nedají vyndat – nic se jim nestalo. Abych pravdu řekl ani u dalšího nejvyššího modelu CCM Ultra Tacks nelze plastové nárazové části vyjmout.

 

Důležité je, neprat tyto části hokejové výstroje na vysoké teploty a nepoužívat žádná změkčovadla případně aviváž.

 

Rozhodně se nedoporučuje praní kožených a koženkových hokejových rukavic. U těchto materiálů hrozí prasknutí a podobné poničení. Nicméně já je peru, mám rukavice zn. Warrior DT2  a akorát po každém praní je zevnitř namastím indulonou a to dělám i v průběhu používání – indulona odpuzuje vodu a rukavice nejsou pak tak rychle nasáklé potem.

Hokejovou helmu je dobré vyčistit vapkou s použitím běžných čistících saponátů (JAR). Po čistící proceduře vysušte helmu do sucha a zkontrolujte šroubky na helmě. Můžete prokápnout i trochou oleje.

Hokejové brusle

Hokejové brusle nedoporučuji prolívat vodou nebo saponáty, protože by došlo k rozmočení  a následnému povolení struktury a rychlejšímu změknutí brusle.

U hokejové brusle je dobré pouze vyndat vložku a tkaničky a desinfikovat některým s k tomu určených prostředků do bot.

Nebudu zde rozebírat obecně pratelné části, které se řídí pouze doporučením výrobce jako jsou ribano, štulpny, ponožky, vložky do bruslí atd.

Vřele doporučuji si zakoupit hokejový pytel na praní.

Nezanedbatelnou součástí ošetření hokejové výstroje je 100% vysušení.V létě to není problém, člověk ji dá na balkon na sušák a sluníčko  to zařídí za nás. Horší je to v zimním období. Pach ze sušící se výstroje na topení nebude zrovna nést dobře okolí. Do klasické sušičky se to dát nedá.
Trochu jsem zapátral na internetu a našel jsem sušičku přímo na ty naše krámy Levio Dry Air II .

Je to fantastické zařízení. Mrkněte na to. A je to ke koupi i u nás. Super dárek třeba na Vánoce.

Na fórech kde se maminky a manželky vzájemně informují jak řešit zápach z hokejové výstroje najdete nepřeberné množství nápadů a vyzkoušených rad.

Tento článek není návodem jak postupovat v případě praní výstroje, je nutno mít na paměti, že cokoliv děláte v rozporu s návodem od výrobce může dopadnout pro výrobek špatně.

Dle vyjádření obchodníků, je životnost výstroje bez ohledu na to kolik stojí a jestli je to nejvyšší řada cca 3roky.Praním můžeme zkrátit tuto funkční dobu, nic méně budeme se v ní cítit mnohem lépe když bude čistá a relativně voňavá, než když bude smrdět zatuchlinou.

 

Uveřejnil : Topol